Doç. Dr. Süleyman AŞIR
Doç. Dr. Süleyman AŞIR
Dekan Yardımcısı
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölüm Başkan Vekili
Biyomühendislik Bölüm Başkanı
Genel Kimya Koordinatörü
Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı
İlgili Haberler

3 Eylül 1980’de Kıbrıs’ın Gazimağusa şehrinde doğdu. Orta ve lise eğitimini Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 2002 yılında Lisans diplomasını aldı. Daha sonra, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kimya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalı’nda doktora derecelerini aldı.

2010-2011 akademik yılı süresince AB komisyonu bursu kazanarak İtalya’nın Modena ve Reggio Emilia Üniversitesi’nde post-doc araştırmaları yaptı. 2013-2015 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü Kimya Programı’nda laboratuvar koordinatörü olarak görev yaptı. 2015 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesinde çalışmaktadır. 2016 yılında Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölüm Başkan Vekili olarak atanmıştır.

Başlıca araştırma alanları arasında; organik sentez, fotokimya, fonksiyonel boyalar, boya sensörlü güneş pilleri, biyopolimerler, moleküler baskılanmış polimerler ve afinite kromatografisi bulunmaktadır.

Akademik CV için tıklayınız