Doç. Dr. Hüseyin ÇAMUR
Doç. Dr. Hüseyin ÇAMUR
Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı
İlgili Haberler

16 Aralık 1962 yılında Dali’de doğdu. 1974 yılında Akıncılar İlkokul’unu, 1977 yılında Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’ni tamamladı. 1980 yılında Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenim için Almanya’ya gitti. 1981 yılında Almanca yabancı dil okulunu (Goethe-Institute) tamamladıktan sonra Braunschweig Teknik Üniversitesi (Technische Universitaet Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig), Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümüne başladı. 1988 yılında, Hava ve Uzay Teknolojileri, Uçak Mühendisliği ve Hafif Ağırlıklı Yapılar Anabilim dalından Yüksek Mühendis (Diplom Ingenieur) olarak mezun oldu. 2000 yılında Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Bölümü Termodinamik Enerji Anabilim Dalı’nda Akışkanlar Mekaniğinde Doktorasını ve 2001 yılında Yardımcı Doçent Doktor ünvanlarını aldı.

Aerodinamik, metal ve fiber glas malzemeleri konularında çalışmalar yaptı. Sonlu eleman yöntemini kullanarak hafif ağırlıklı yapılar konusunda araştırmalarda bulundu. Özellikle, hafif ağırlıklı yapıların mevcut olduğu yerlerde, uçak kanatları üzerine etki eden aerodinamik kuvvetlerinin hesaplanması ve bu kuvvetleri kullanarak kanat üzerindeki sapmaların ve gerilmeleri sonlu eleman yöntemi ile hesaplamaları konusunda çalıştı. Isının çok yüksek olmadığı bölgelerde uçak kanatları, gövdesi, kuyruk kısmınlarında ve diğer bölgelerde metal malzemelerinden hafif fiber glas malzemeleri kullanarak aerodinamik kuvvetlerinin etkisi ile sapmalar ve gerilmelerin farklı eleman yöntemi ile hesaplanması ve fiber glas ve metal malzemelerinden elde edilen sonuçlarının mukayesi, avantaj ve desavantajları konusunda çalışmalarda görev almıştır.

1992-1994 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1994-2004 yılları arasında Lefke Avrupa Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı ve bunun yanında bir takım idari görevlerde, Matematik Koordinatörü, Doğal Bilimler Koordinatörü, Akademik Program Koordinatörü ve Meslek Yüksekokul Müdürü, bulundu. 2005’den günümüze dek Yakın Doğu Üniversitesii Mühendislik Fakültesi, Makina Bölümü’nde tam zamanlı öğretim elemanı olarak çalışmaktadır.

Biodisel viskosite ölçümleri ve evrimsel hesaplama yöntemleri kullanarak Akışkanlar Mekaniği ve Titreşim’de problemlerin optimizasyonu konularında çalışmaktadır.

Akademik CV için tıklayınız