Yakın Doğu Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kamil Dimililer Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na Bağlı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’nin Meslek Liseleri Arasında Düzenlediği 16. Bilgi Beceri Yarışmasında Konuştu…

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’nin meslek liseleri arasında düzenlediği 16. Bilgi Beceri Yarışması Ödül Töreninde jüri üyeleri adına Yakın Doğu Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi ve Elektronik Uzmanı Doç. Dr. Kamil Dimililer konuşma yaptı.

7 yıldır Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmalarda Yakın Doğu Üniversitesi`ni Temsilen Elektronik Alanında jüri üyesi olarak görev yaptığını vurgulayan Dimililer; öğrencilerin, öğretmenlerin desteği ile çok iyi projelere ve çalışmalara imza attığına dikkat çekti. Ülkedeki ara eleman eksikliğine de değinen Dimililer, kendi hayatından da örnek vererek “Ben de 10 yaşlarında babamın yanında elektronik alanında televizyon, video, bilgisayar tamir etmeye başlamıştım ve zamanla kendimi geliştirip ilerleme sağladım.” dedi.

Bu yarışmanın her yıl bir üniversite veya meslek lisesinde düzenlendiğini böylelikle öğrencilerin farklı okullardaki ortamları görme şansına sahip olduklarını anlatan Dimililer sözlerine şöyle devam etti “ Bu uygulama onları deneyim sahibi yapmakla birlikte ufuklarını da genişletir. Yarışma hem öğrencilere hem de öğretmenlere katkı sağlar. Bizler de jüri üyeleri olarak gençlerin mesleki sorunlarını daha iyi anlayıp onlara çözüm üretmek için yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Meslek liselerine karşı toplumun bazı kesimlerinde ön yargının olduğuna da dikkat çeken Doç. Dr. Kamil Dimililer, meslek liselerinde eğitim alan öğrencilerin de en az diğer öğrenciler kadar iyi olduğunu ve ülkenin ara eleman ihtiyacına karşılık verecek nitelikte olduklarına vurgu yaptı.