Doç. Dr. Seyedeh Fatemeh MİREKHTİARY
Doç. Dr. Seyedeh Fatemeh MİREKHTİARY
Fizik Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

Fatemeh Mirekhtiary, 14 Ağustos 1978’de, İran’ın kuzeyindeki Langroud’da doğdu. Babası bir çalışanıydı ve annesi okul öncesi bir öğretmendi. Mirekhtiary, ilk ve orta öğrenimini Rasht’ta tamamladı.

Daha sonra Guilan Üniversitesi Fizik bölümüne kaydoldu. Beş yıl sonra bu bölümden mezun oldu ve Şerif Üniversitesi Enerji ve Su Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı ve iki yıl sonra yüksek lisansını bitirdi ve Tahran’daki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. iki yıl sonra doktora çalışmalarına başladı.

Doktora derecesini Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, Prof. Dr. İzzet Sakallı’nın gözetiminde tamamladı ve 20 Mayıs 2014’te mezun oldu.

Tezinin başlığı “Hawking Radyasyonunun Asimptotik Olmayan Düz Uzay-Zamanında Hamilton-Jacobi Yöntemi ile Etkisi” dir.

Doktora sırasında Araştırma, Teorik Fizik ve Genel Relativite ve Kuantum Yerçekimi alanında araştırma tutkusu için büyük bir ilgi geliştirdi.

Çalışmaları, Doğrusal Dilaton Kara Deliklerinin (LDBHs) ve Grumiller Black Hole’ın (GBH) Hawking Radyasyonunun (HR) konusuna dayanan birçok makaleyle sonuçlandı.

Ayrıca Rindler Modified Schwarzschild BH olarak da bilinen şarj edilmemiş GBH Quasinormal Modes (QNMs) üzerinde çalıştı.

Bu kitlesel BH özellikle, bir Rindler kuvveti veya Pioneer anomalisinin yaklaşık% 10’unu açıklayabilen ve aynı zamanda galaktik rotasyon eğrilerinin şeklini iyileştirebilen modifiye Newton’un yerçekimi kuvveti itiraf eder.

Kitlesiz Klein-Gordon denkleminin Zerilli denklemine radyal denklemini azalttıktan sonra, GBH’nin QNM’lerinin karmaşık frekanslarını hesaplıyoruz.

Bu amaçla, ufuklarındaki küçük sarsıntıları dikkate alan bir yaklaşım yöntemi kullanılmıştır.

Ödül ve ödülleri vardır ve birçok uluslararası kuruluşun üyesidir. Mirekhtiary, Türkçe, İngilizce ve Farsça dilleri konuşabilmektedir.

Öğretim Kursları: Elektromanyetizma, Optik ve Akustik, Fizik101, Fizik102. Evli ve iki çocuk annesidir.