Prof. Dr. İsmail Ruhi UMAN
Prof. Dr. İsmail Ruhi UMAN
Fizik Mühendisliği Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

İsmail Ruhi Uman önde gelen çeşitli uluslararası yüksek enerji fiziği laboratuvarlarında çalışmış olan bir parçacık fizikçisidir. 1963 yılında İstanbul'da doğdu ve hem Türk hem de İtalyan vatandaşı. 1993 yılında İtalya'da Perugia Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu.

Parçacık fiziği alanındaki ilk deneyimini dünyanın en büyük yeraltı laboratuvarları olan İtalyan Gran Sasso Laboratuvarlarınin LVD deneyinde kazanmıştır. Çalışmalarını, yıldız çökmeleri, kozmik ışın fiziği, nötrino salınımları ve proton bozunması üzerinde yürütmüştür. 1995 yılında CERN'de Crystal Barrel deneyinde yer almış ve burada ilk kez proton-antiproton annihilasyonunda  f0(1710) mezonunun iki kaona bozunmasını gözlemlemeyi başarmıştır. Araştırmasının amacı, f0(1500) ve f0(1710) gibi skaler mezonların özelliklerini gözlemlemek ve belirlemektir. Standart fizik modeli, kuarkların (mezon ve baryonlar) bağlı durumlarının dışında, glueballs olarak adlandırılan iki veya üç gluondan oluşan egzotik hadronlar veya tetra-kuarklar gibi karışımlarının bağlı durumlarının varlığını tahmin eder. Şimdiye kadar f0(1500) ve f0(1710), glueball’ün en iyi adayları olarak kabul edilir.

Doktora eğitimini 2001 yılında Almanya'nın Münih’te Ludwig Maximilian Üniversitesi'nde parçacık fiziğin alanında tamamladı.

Nükleonlar (solda) kuarklardan (madde parçacıkları) ve gluonlardan (kuvvet parçacıkları) oluşur. Bir glueball (sağda) tamamen gluonlardan oluşur.

2000 yılında Chicago'ya taşındı ve burada Evanston, Chicago'daki Northwestern Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı ve E835 Fermilab deneyine katıldı. 2004 yılında COMPASS deneyine katılmak için CERN'e geri döndü. Bu deneyde, difraktif saçılma ve merkezi üretim gibi farklı fizik süreçlerinde egzotik durumların ve gluebalların üretimini araştırdı. Daha sonra 2011 yılında Doğuş Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olmak için Türkiye'ye geri döndü ve 2015 yılında Doçent oldu. Türkiye'de Çin'de Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü'nde (IHEP) bulunan uluslararası BESIII deneyine katıldı. Deneye Türkiye’nin katılımı, Türkiye Hızlandırıcı Merkezi Parçacık Fabrikası (THM-PF) projesi için, Merkezi Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklendi. Yüksek enerji fiziği ve hadron spektroskopisi alanındaki araştırmalarına yüksek etki faktörlü fizik dergilerinde yılda ortalama 50 yayınlarla ile bu alandaki en başarılı dünya deneylerinden biri olan BESIII deneyinde devam ediyor. NEU'daki BT bölümünün yardımıyla, BESIII deneyi için fizik analizi yapmak üzere uluslararası dağıtılmış bilgi işlem sistemine Yakın Doğu Üniversitesine ait 10 terafloplu Yüksek Performanslı IBM Bilgisayarı devreye sokmaya başardı. Son olarak 2016 yılında Yakın Doğu Üniversitesi'ne geçti ve 2018 yılında fizik Profesörü oldu.

IHEP, Pekin, Çin'deki BEPCII elektron-pozitron çarpıştırıcısında çalışan BESIII dedektörünün bir görünümü.

BESIII deneyinin fizik analizi için uluslararası GRID sisteminde yürütülen işlerin yığın histogramı. NEU'daki Yüksek Performanslı IBM Bilgisayarının bilgisayar kümesi tarafından gerçekleştirilenler en üstte gösterilmektedir.