Prof. Dr. Cavit ATALAR

Prof. Dr. Cavit Atalar 1973 yılında Ankara Üniversitesinden birincilikle mezun oldu. 1980 yılında Londra Üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamladı. 1994 yılında Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliğine başladı.

Son 25 yılda 300 civarında akademik faaliyet ile 150 sunum ve yayın gerçekleştirdi. Zemin incelemeleri gerçekleştirdiği Tarihi Bedesten’in restorasyon projesi ile Ermeni Kilisesi ve Manastırı restorasyon projesi 2009 ve 2015 Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü (Europe Nostra Award) kazandı. 19 kitap, 100’den fazla makale, bildiri, proje raporu ve teknik raporun editörlüğünü veya yazarlığını yaptı. Altı bildirisi dört yılda bir gerçekleştirilen Uluslararası ve Avrupa Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği konferanslarının bildiri kitaplarında yayınlanmıştır.

Cavit Atalar, 30’un üzerinde konferans düzenledi. Birçok uluslararası ve ulusal konferansta düzenleme kurulu başkanı veya üyesi, panel üyesi, oturum başkanı bilim ve danışma kurulu üyesi olarak görev yaptı. Her dört yılda bir Yakın Doğu Üniversitesi ile Türkiye Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği tarafından Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Birliği himayelerinde düzenlenen “Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği’nde Yeni Gelişmeler” konulu uluslararası konferansların düzenleme kurulu başkanlığını Türkiye Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği Başkanları ile birlikte yürüttü.

2002-2004 yılları arasında Yerbilimcinin Sesi dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Uluslararası Geoteknik Mühendisliği (International Journal of Geotechnical Engineering) dergisinde 2007’den beri editörler kurulu üyesidir. 2002 yılından beri dört uluslararası derginin hakem kurulunda yer almaktadır.

Uluslararası kuruluşlarca desteklenen 3 projede yürütücü, 3 projede araştırıcı, Ulusal kuruluşlarca desteklenen 4 projede yürütücü ve 2 projede araştırıcı olarak görev aldı. İki dönem Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ile Yerbilim Mühendisleri Odası Başkanı ve Lefkoşa İmar Planı için komisyon üyesi olarak görev yaptı.

Akademik CV için tıklayınız