Prof. Dr. Salih SANER
Prof. Dr. Salih SANER
Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

Salih Saner 2019 yılı Eylül ayı itibarıyle Yakindoğu Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği bölümünde Professör olarak çalışmaya başlamıştır. Daha önce 2009 yılından beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Programında profesör olarak çalışmış ve on yıl boyunca bu programın koordinatörlüğünü yürütmüştür.

1977 yılında Doktora sonrası TPAO Arama Grubunda çalıştı. 1981 yılında girdiği Kral Fahd Petrol ve Maden Üniversitesinde profesör (Kıdemli araştırma bilim adamı) olarak 26 yıl çalıştı. 2007 yılında Schlumberger Dhahran Araştırma Merkezine danışman olarak geçti.

Dr. Saner petrofizik dalında uzmanlaşmış olup Aramco, Shell, Bapco, Sino ve Luksar (Luk Oil) gibi şirketler için birçok petrofizik projeler yürütmüştür. 1990 yılında Suudi Arabistanda Prince Mohammad Ibn Fahd’ın “Scientific Excellence” ödülüne layık görülmüştür. 1991 yılında Enhanced Oıl Recovery konusunda OAPEC Birincilik ödülünü kazanmıştır.

AAPG, SPE, SPWLA, ve Society of Core Analysts gibi meslek kuruluşlarının üyesidir. Sekiz yıl boyunca SPE-ATCE Formasyon Değerlendirmesi Teknik komitelerinde görev yaptı. Uluslararası dergilerde birçok yayını bulunan Dr. Saner 2009 yılından beri Doğu Akdeniz aramaları ve jeopolitikası konularına ilgi duymaktadır.