Prof. Dr. Rahib H. ABİYEV
Prof. Dr. Rahib H. ABİYEV
Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı
İlgili Haberler

Rahib Abiyev Hidayatoğlu 8 Ocak 1966 yılında doğdu. 1972 ile 1982 yılları arasında orta öğretim ve lise eğitimini aldıktan sonra Azerbaycan Devlet Petrol Akademisine (eski ismi Azerbaycan Devlet Petrol ve Endüstri Üniversitesi) girmeye hak kazandı. Üniversitede eğitimine devam edip Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında Yüksek Başarı Diploması ile lisans eğitimini bitirdi. Daha sonra Yüksek Lisans eğitimine devam edip 1989 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında Üniversitede Yüksek Lisans diplomasını aldı. 1990 yılında Rahib Abiyev Üniversitede doktora eğitimine başladı. Bulunmuş olduğu yerde bilimsel araştırmalar yaparak üniversitenin “Endüstriyel Akıllı Kontrol Sistemleri” bilimsel araştırma laboratuarında araştırma görevlisi olarak çalıştı 1997 de doktora tezini bitirip, teknik bilimlerde PhD. derecesini aldı ve Azerbaycan Devlet Petrol Akademisinde yardımcı doçent olarak çalışmaya devam etti. 1999 yılında Kuzey Kıbrıs’a Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında jürinin kararı ile doçent diplomasını aldı. 2009 yılında ise jürinin kararı ile üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Profesör atandı.

Prof. Dr. Rahib H.Abiyev 2002-2009 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde bölüm başkan vekili ve 2009-2014 yılları arasında ise Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde bölüm başkanı olarak çalıştı. Prof. Dr. Rahib H.Abiyev 7 kitap, 200’den çok araştırma makalesi yazdı. Makalelerden 60’dan fazlası alan indeksli listede görünmektedir. 40’dan çok master ve 5 PhD. öğrenciye tez yönetmenliği yaptı. Prof. Dr. Rahib H.Abiyev onlarla Uluslararası konferansların program ve ya organize komitelerinin üyesi olup Prof. Dr. Rahib H. Abiyev 2001 yılında “Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi”ni, 2008 yılında “Robotics” araştırma ekibini kurdu. 2010 yılında Prof. D. Rahib H.Abiyevin yönetmenliğinde Yakın Doğu Üniversitesi’nin “NEUIslenders” robot futbol takımı kuruldu. Robot takımı 2012 yılından itibaren her yıl Dünya çapında düzenlenen “World RoboCup” ve diğer robot futbol yarışmalarına katılmaktadırlar.

Prof. Dr. Rahib H.Abiyev bilgisayar mühendisliği, yapay zeka sistemleri, kontrol sistemleri, softcomputing, sinyal işlemi ve algoritmalar konusunda eğitim vermektedir. Şimdi Dr. Rahib H.Abiyev “Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi”nin müdürü ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün Başkanı çalışıyor.

Akademik CV için tıklayınız