Yrd. Doç. Dr. Perihan Aysal ADUN
Yrd. Doç. Dr. Perihan Aysal ADUN
Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı
İlgili Haberler

Dr. Aysal Adun, 1961 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Ankara Mimar Okulları’nda tamamladıktan sonra, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümünden mezun oldu ve 1997 yılında aynı ana bilim dalından doktora aldı.

1984-2009 yılları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve 2003-2008 yılları arasında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı-Seibersdorf Laboratuarlarında nükleer enerjinin tarımdaki barışçıl uygulamalarından olan gıda ışınlama, gıdalarda ve çevrede tarım ilaçları kalıntılarının radyoizotop izleme tekniği ve diğer analitik tekniklerle incelenmesi konularında çalıştı. Çalışmalarını çeşitli Ulusal ve Uluslararası kongrelerde sundu. Tarımsal araştırmalar ve özellikle gıda ve çevre güvenliği konularında radyoizotop izleme tekniğinin kullanılması, metot validasyon, ölçüm belirsizliğinin saptanması ve laboratuar akreditasyonu konularında yurt içi ve yurt dışında eğitimler verdi.

2016 yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Halen aynı görevi sürdürmektedir.