Yrd. Doç. Dr. Filiz ALSHANABLEH
Yrd. Doç. Dr. Filiz ALSHANABLEH
Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

31 Ağustos 1965 tarihinde Ordu’da doğdu. 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde lisans derecesini tamamladı. Yüksek lisans M.A ve M.Sc programlarını Yakın Doğu Üniversitesinde sırasıyla 1996 yılında Uluslararası İlişkiler Bölümü ve 2005 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 2018 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde Doktora derecesini aldı.

1992’den beri Yakın Doğu Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 1992-2014 yılları arasında Genel Kimya derslerini koordine etmiştir. 2010-2013 yılları arasında Gıda Mühendisliği Bölümünün koordinatörlüğünü yaptı. 2008 yılından beri Makine Mühendisliği Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Mühendislik Fakültesi çift anadal yan dal programı koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Araştırmaları, Kuzey Kıbrıs’ta çeşitli kaynaklardan (özellikle atık bitkisel yağlar ve jojoba yağı) biyodizel üretimi, potansiyel kullanımı ve karakterizasyonu (soğuk akış özellikleri, oksidasyon kararlılığı, vb.) üzerine odaklanmıştır. Ayrıca, biyolojik atıklardan biyogaz üretimin ekonomik ve teknik açıdan uygulanabilirliği ve kullanımı konusunda çalışmaları vardır. Bu konularda lisans mezuniyet projeleri ve Yüksek Lisans Tez danışmanlığı yürütmektedir.

Akademik CV için tıklayınız