Öğr. Gör. Engin ESENEL
Öğr. Gör. Engin ESENEL
Makina Mühendisliği Öğretim Görevlisi
İlgili Haberler

26 Şubat 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1978 yılında Lefkoşa Türk Lisesi Fen-Matematik Bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine Londra’da Hendon Kolejinde devam etti ve 1981 de mühendislik alanında Diploma (Ordinary National Diploma) aldı. Tahsiline Manchester Universitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümünde devam etti. 1984 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı üniversiteden 1987 yılında Makina Yüksek Mühendisi ( MSc.)ünvanını aldı.

Yüksek Mühendislik araştırmaları sırasında, Yamaha motorlarının egsoz tasarımının büyük fabrika bacalarına uygulanmasına yönelik teorik çalışmalarda bulundu. Çalışmalarını Doktorluğa doğru yönlendirirken, ilk oğlunun doğması ve doğuma yönelik komlikasyonların orta çıkması nedeniyle çalışmalarını bırakmak zorunda kaldı.

1988‘de endüstride çalışmaya başladı ve 2004 yılına kadar değişik rollerde yüksek tasarım mühendisi olarak çalıştı. 1997’de kıdemli makine mühendisi olarak Makine Mühendisleri odasına üye seçildi ve Çarter Mühendis ünvanını aynı yıl kazandı ve şu an ingilterede Mühendisler counsel’ına kayıtlıdır. Mekanik tasarım ve kontrol, tasarım bölüm yöneticisi ve proje yönetim alanlarında görevler üslendi. Bu görevler daha ziyade Tren, exgavator, kamyon,tır ve otomatik paketleme endüstrisi alanlarında yapılmıştır. Bu endüstriyel tecrübeler sırasında , birçok seminar ve eğitimci kurslara da katılmıştır. Yüksek AutoCad kursu-1989, 3 boyutlu modelleme-1991, Endüstride ses ve titreşim-1997, Mictosoft Proje kursu-1997, explicit ve parametrik modelleme- 1998, sonlu eleman analizi ve Pro/Mechanica-2000, Endüstriyel Cihazların emniyeti-2003 ve Paslanmaz çeliğin kaynak yapılabilmesi özellikleri-2005.

2006 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine geri döndü ve yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümünde görev aldı. 2007 yılından günümüze ise çalışmalarına tam zamanlı olarak devam etmektedir.

Evli ve 3 çocuk babası olarak , Yakın Doğu Üniversitesinde, Makina bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Araştırma Alanları