Doç. Dr. Boran ŞEKEROĞLU
Doç. Dr. Boran ŞEKEROĞLU
Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı
Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı
Yapay Zeka Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı
İlgili Haberler

21 Aralık 1980 tarihinde Lefkoşa’da doğdum. İlköğrenimimi Gelibolu İlkokulu, Orta öğrenimimi Bayraktar Türk Maarif Koleji ve Türk Maarif Kolejinde 1997 yılında tamamladım. 1997 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki macerama Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde tam burslu öğrenci olarak başladım. 2001’de Onur derecesi ile Lisans eğitimi tamamladıktan sonra eşim Süsen ile hayatımı birleştirdim ve 2002 yılında kızımız Dilara Naz dünyaya geldi.

2004’te yine Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Yüksek Lisans ve 2008’de de Doktora diplomamı aldım. Bu süre zarfında, yine üniversitemde araştırma görevlisi olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Doktora eğitimimi 2008 yılında tamamladıktan sonra bir yıl süreyle vatani görevimi yerine getirdim.

2009-2013 yıllarında Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım ve 2013 yılından itibaren de Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürütmekteyim.
Lisans eğitimi sırasında Yapay Sinir Ağları, Görüntü İşleme ve Örüntü Tanımlama alanlarına ilgi duymaya başladıktan sonra, Yüksek Lisans ve Doktora tezlerimi de bu konular üzerine tamamladım. Geri Yayılmalı Ağlar kullanarak; Banknotların sınıflandırılması, Madeni Paraların sınıflandırılması, İmza tanımlama, bitki yaprakları sınıflandırma gibi konularda araştırmalar yaptım. Görüntü İşleme teknikleri geliştirerek dokümanların temizlenmesi ve geliştirilmesi konularında araştırmalar yürüttükten sonra, Destek Vektör Makineleri kullanarak akciğer tümör tespiti üzerine çalışmalarda bulundum. Tomografi görüntülerinden Aort damarının çapını otomatik olarak en az hata ile tespit eden ilk sistemi geliştiren araştırma grubunda yer almaktayım. 30’dan fazla SCI, konferans, kitap bölümü ve kitap yayınlarım oldu. Şu anda da, kafatası resimlerinden 3 Boyutlu yüzlerin yapılandırılması, yüz resimlerini kullanarak cinsiyet ve yaş tespiti, Yapay Sinir Ağları performans testleri ve Derin Öğrenme gibi konularda araştırmalar yürütmekteyim. Çeşitli dergi ve konferanslarda hakemlik, bilim kurulu üyeliği ve danışmanlık yaptım. 20’yi aşkın lisans bitirme projesi, 15’i aşkın yüksek lisans tezi yönettim. Şu anda, 2 Doktora tezi ve 6 yüksek lisans tezini yönetmekteyim.

Araştırma Alanları