Prof. Dr. Adil AMİRJANOV
Prof. Dr. Adil AMİRJANOV
Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi
İlgili Haberler

02 Ekim 1949 yılında Tomsk’de (Rusya) doğdu. 1966 yılında Baku 47 ilkokulu ve ortaokulunu tamamladı. 1966 yılında Azerbaycan Petrol Akademisi, Otomasyon Mühendislik Fakültesi, Telekomünikasyon Bölümü’ne başladı. 1971 yılında, Elektrik-Elektronik Mühendisliği dalından Yüksek Mühendis (Diplom Ingenieur) olarak mezun oldu. 1980 yılında Ufa Devlet Uçak Teknik Üniversitesi, Enformasyon Ölçüm Teknikleri bölümü, Bilgisayar ve Kontrol Sistemleri Anabilim Dalı’nda Doktorasını aldı.

1980-1988 yılları arasında Baku, Azerbaycan’da Bilim Araştırma Estitütüsü’nde “Rabita Systemleri” bölüm başkanı olarak çalıştı. 1988-1996 yılları arasında Bilim Araştırma Estitütüsü’nde “Rabita Systemleri” müdür olarak görev yaptı. 1983-1996 yılları arasında Azerbaycan Petrol Akademisi, Otomasyon Mühendislik Fakültesi, Telekomünikasyon Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1996-1998 yılları arasında Hazar Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. 1999-2004 yılları arasında tam zamanlı öğretim üyesi olarak Lefke Avrupa Üniversitesi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görev yaptı. 2005’den şimdiye dek Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde tam zamanlı olarak çalışmaktadır. 2006 yılında Doçentlik, 2010 yılında ise Profesörlük ünvanını almıştır.

Teknolojik süreçlerin simulasyonu ve modellemeleri, otomik malzemelerin sıkıştırma modellemeleri, ve bu alanda uygulanan ve kullanılan sayısal yöntemlerin optimizasyonu ve geliştirilmesi, konuları ilgi duyduğu alanlara girmektedir. SCI’de (Science Citation İndex) 16 makalesi yayımlanmıştır, bunlarda 8 tanesinde yazarın yalnız kendi ismi yer almaktadır. Bunların yanında, John & Wiley’de basılmış ve yayımlanmış kitab’ta “Transport Properties & Control Quality” bir bölüm kendisine ait, ve uluslararası 6 konferans makalesi vardır.