Akademik

Ana Sayfa \ Akademik
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2018, 14:41
Son Guncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 12:24

Dekanın Mesajı
Sevgili öğrenciler;

Yakın Doğu Üniversitesi’ne hoşgeldiniz.

Mühendislik Fakültesi, Kıbrıs Adasında oldukça önemli ve kültürel bir konuma sahip, öğrencilerinin %50 si ve Öğretim üyelerinin %30 u yabancı ve komşu ülkelerden oluşturmaktadır.

Dünyanın 10’dan fazla ülkesinden gelen ve çeşitli beceri , yetenek ve kültüre sahip öğretim kadrosu, genç ve dinamik araştırma görevlileri ve öğrencileri ile birlikte mühendislik eğitimi ve araştırma hizmetlerini 19 seneden beri vermektedir. Toplam kadromuzun sayısı da son rakamlara göre 70 in üzerindedir.

Onbir adet (13) çeşitli mühendislik dallarından oluşan Fakültemiz, özellikle Güç elektroniği, Sinyal ve Görüntü İşleme, Biyomedikal Mühendisliği, İşlemsel ve Yapay Zeka Sistemleri konusunda Kıbrıs’ ta öncü bir konuma sahiptir. Mayıs 2014 tarihi itibari ile de YÖDAK başkanlığı ve YÖK kurulları tarafından bazı mühendislik dallarında doktora programları onayını almıştır. Ana mühendislik dalları olarak da “Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, İnşaat, Makine, Biyomedikal ve Gıda Mühendisliği gibi muhtelif branşlarda lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi vermektedir.

Ayrıca, ön lisans programı olarak, Türkçe ve İngilizce Elektrik-Elektronik Teknisyenliği, Otomotiv Teknisyenliği ve İnşaat Teknisyenliği Programlarını da başarı ile yürütmektedir.

Kaliteli bir eğitim ve öğretim sonucunda, alınan diplomalar ile mezun olan öğrenciler, uluslarası platformlarda başarılı ve öncü bir konumda işlerini sürdürmekte ve mezunlar çeşitli kuruluş, birlik ve federasyonlarca akredite edilmektedir.

Fakülte vizyonu olarak da uygun görülen mühendislik dallarında, ABET, ASIIN ve MÜDEK gibi kurumlarca akredite çalışma başvuruları ve ön etütler, Kurucu Rektörümüz’ün verdiği talimat çerçevesinde 2013-2014 Akademik Yılında başlamıştır. Fakültemiz Rektörlük Makamınca hem akademik, hemde idari açıdan üst düzeyda desteklenmektedir. Bu bağlamda, ASIIN (Accreditation Association for Engineering Informatics and Natural Sciences) içinde yüksek lisans ve doktora programları içinde bazı bölümlerin başvuruları kabul edilmiştir. 2014-2015 Akademik Yılında denklik için görüşmeler sürdürülecektir. Bu süreç içinde, Avrupa’daki ülkeler uzmanlardan oluşan grup, ilgi programların hem içerikleri, hemde kapsamları konusunda incelemelerde bulunacaktır. ASIIN danışma ve denklik verme kurumu (Standards for Certification of Education and Training) ileri düzeydeki eğitimde kalite güvencesi vermektedir. Bu amaçla da, 2011 yılında hazırlanan bir kılavuz el kitabı basılmıştır.

Fakültemizi tercih eden öğrenciler, nitelikli bir eğitime ve araştırma yeteklerine sahip olacaklar, yapılan Ulusal ve Uluslararası sosyal etkinliklerine katılmaları ile, bizlere bu gururu yaşatmaktadırlar ve gelecekte de yaşatacaklarına inanmaktayız. Herkese katkıları için teşekür ederiz.

Prof. Dr. Mehmet ÖZSÖZ
Dekan – Mühendislik Fakültesi